Znáte nejčastější mýty o opalování?

Letní sezóna začala pěkně zprudka, proto není od věci si připomenout několik faktů a mýtů o opalování ještě předtím, než se na vás sluníčko neblaze podepíše. Nechceme přece, aby naše pleť předčasně zestárla, nebo abychom snad onemocněli rakovinou kůže.

Rozlišujeme šest fototypů pokožky, které na sluneční paprsky různě reagují, a je radno vědět, kam zhruba sami patříme. V našich klimatických podmínkách je nejčastější fototyp I, II a III. Číslo jedna znamená, že tento člověk se při pobytu na slunci téměř vždycky spálí a nezhnědne, dvojka se opaluje do červena a trojka se opaluje dobře a spálí se jen minimálně.

Mýty a pověry o opalování

1. Ve stínu se nespálím.

Není to pravda. Ve skutečnosti se sluneční paprsky dostanou odrazem třeba i pod oblečení. Podle studie Institutu lékařského výzkumu v australském Queeslandu stín odpovídá přibližně UV filtru hodnoty faktoru 6. Podobný ochranný faktor poskytuje též triko nebo košile na těle, je tedy možné, že dojde ke spálení i ve stínu nebo pod oblečením.

2. Poškození kůže slunečním zářením hrozí nejvíce lidem do 18 let.

Není to pravda. Kůže může být poškozena slunečním zářením v jakémkoliv věku. Ochraně před nadměrným opalováním je třeba věnovat důkladnou pozornost stále. Chráníme se tak nejen od popálení, ale též před nebezpečnou rakovinou kůže. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra uvedla údaje, kdy se za posledních 30 let zvýšil počet nádorů kůže až čtyřikrát. Každý rok na tuto zákeřnou nemoc zemře zhruba 300 lidí. Průměrný věk pacientů je 54 let.

3. Nejlépe se opálím v poledne.

Není to pravda. V tuto dobu je dokonce slunce nejostřejší a nejnebezpečnější. Nejméně škodlivé jsou sluneční paprsky brzy ráno nebo naopak až po 17 hodině.

4. Při použití vysokého faktoru SPF se neopálím.

Není to pravda. Opálíte se, jen to bude trvat déle, což vůbec není na škodu, naopak. Hlavní je, že si kůži nespálíte.

5. Stačí, když se namažu ochranným krémem ráno a v poledne.

Není to pravda. Ochranným prostředkem je nutno se natřít 20 - 30 minut před opalováním a pak nejdéle každé dvě hodiny, a to silnou vrstvou. Ochranný faktor vybíráme podle fototypu naší pokožky a nezapomínáme, že u moře nebo na horách je sluneční záření intenzivnější a nebezpečnější.

6. Když se namažu dvakrát po sobě faktorem 6, je to stejné, jako bych použila faktor 12.

Není to pravda. Šestka zůstane šestkou, i kdybyste ji na sebe natřeli třeba pětkrát po sobě.

7. Spálená pokožka stejně do druhého dne zhnědne.

Není to pravda vždycky. Záleží na fototypu pokožky. Pokud se spálíte a máte fototyp I, rozhodně nezhnědnete. Pokud máte fototyp III (Ano, při neopatrném slunění se můžete i vy spálit.), postupně zhnědnete.

8. Když už jsem krásně opálená, už se nespálím.

Není to pravda. Pokožka se může spálit i v případě, že již je pěkně snědá. Je třeba vždy používat správné ochranné prostředky s UVA filtrem. Lze pouze snížit ochranný faktor.

9. Čím dražší je přípravek na opalování, tím je lepší.

Není to pravda.

10. Nejlepší prostředek na opalování je olivový olej.

Není to pravda. Olivový olej nemá žádný ochranný faktor.

11. Na obličej stačí stejný faktor jako na tělo.

Není to pravda. Obličej musíme chránit vyšším faktorem, rozhodně nestačí denní krém s UV filtrem. Stejně tak musíme více chránit i další místa, která jsou náchylnější ke spálení . často to je výstřih a opomíjené kotníky. Oči by měly chránit sluneční brýle a pokožku hlavy a vlasy letní čepice.

Dávejte na sebe při opalování pozor, ať se vám nestane noční bolestivou můrou.

Foto: Pixabay.com

Znáte nejčastější mýty o opalování? patří do témat
 • Nejlepší je mléko po opalování Marika 11.08.2016 13:08:45

  Nedám po opalování dopustit na Panthenol 10% Swiss, je prostě bezkonkurenční.. mám hodně vitamínů na vyživení pokožky a super uklidňuje pokožku, neloupuse po něm, dokonce jsem si teď všimla, že bylo v TV reklamě

 • Olivový olej Lucka Loučná 12.07.2016 11:01:13

  S olivovým olejom mamskúsenosti . Predtým sme sas ním hojne mazali , Avšakako som starší a pokožkauž nie je čo bývala ,používam skôr kvalitnejšiekrémyhttp://eshop.marionnaud.sk/starostlivost-o-telo-1/slnecna-kozmetika/ ale aj oleja . Vstarobe to myslím každýocení , aj keď samozrejmeolivový olej opaľujenajrýchlejšie .

 • Jitka 01.07.2016 20:43:24

  To je ale hodně málo pro opalování... A o tom to je.

 • olivový olej JaNa 30.06.2016 10:02:50

  zde píšete nepravdu v tom, že olivový olej nemá žádný faktor. Je obecně známo, že má faktor 4.


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku