zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Zdravá dýňová kosmetika

Veronika Tůmová
21.11.2015

Známe ji jako krásnou a oblíbenou dekoraci, která dodá našim domovům tu pravou a neodolatelnou podzimní atmosféru. Mnozí z ní vytvářejí doslova umělecká díla a dětem se svírá dušička, když se její vyřezávaný obličej se strašidelnými grimasami rozzáří světlem svíček.

Známe a využíváme ji také v kuchyni, skvělá dýňová polévka je v tomto období neodolatelná, můžete z ní vytvořit také výbornou vánoční marmeládu. Dýně však má také léčivé a regenerační účinky, které je možné využít pro naše zdraví i krásu, nachází své uplatnění tedy i v kosmetice.

Kosmetické tipy z dýně

Dýňová pleťová maska pro lepší hydrataci

Dýňovou dužinu najemno nastrouháme, aby naplnila jednu polévkovou lžíci. Poté smícháme s 2 lžícemi zakysané smetany a přidáme 1 kávovou lžičku citronové šťávy. Směs naneseme na obličej a dekolt, necháme asi 20 minut působit. Poté pečlivě omyjeme. Pleť zůstává po ošetření dýňovou pleťovou maskou viditelně vypjatější a osvěžená.

Zklidňující a vyživující maska z dýňových semínek

Pleťová maska z dýňových semínek působí příznivě na mastnější a pórovitou pleť. Dvě polévkové lžíce mletých dýňových semínek smícháme s 1 - 2 lžícemi smetany. Naneseme na problematickou pleť a necháme 30 minut působit, poté opláchneme. Další variantou, tentokrát pro vyživení pleti, je pleťová maska, kterou získáme směsí z jedné hrsti mletých semínek smíchané s jednou lžičkou mandlového oleje a s jednou lžičkou medu. Nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit.

Dýňová pasta vás zbaví pih

Dvě polévkové lžíce mletých dýňových semen smícháme s jednou lžičkou mandlového oleje, až docílíme správné konzistence hustší pasty. Tu nanášíme na pihy a po 30 minutách dobře opláchneme.

Dýňový olej jako zázračný lék i elixír krásy

Dýňový olej má vysoký obsah zinku, železa a vitamínu E, čímž se pro kosmetické účely hodí přímo dokonale. Působí blahodárně na pleť i vlasy, dokáže zbavit akné i jiných nedokonalostí pleti, zmírňuje svědění při atopickém ekzému. Vlasy se díky zábalům z dýňového oleje méně lámou a méně vypadávají. Promazáváním dýňovým olejem prospějete i svým vysušeným rukám a okolí nehtů.

Dýňový olej dále pomáhá při problémech s močovým měchýřem i zvětšenou prostatou, povzbuzuje vitalitu, krevní oběh i sexuální apetit. Usnadňuje trávení a pomáhá při vředových potížích v oblasti žaludku, má prokazatelně účinnou schopnost snížit riziko vzniku nádorových onemocnění a rakovinného bujení. Mírní příznaky některých ekzémů, zabraňuje řídnutí kostí, pomáhá s nepříjemnými projevy menopauzy.

Zdroj: femina.cz, ona.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Herpes simplex - trápí vás nepříjemný opar?
Pomocníci, kteří dokáží zatočit se všemi příznaky chřipky a nachlazení naráz

Další články

Dýně - oblíbená podzimní zelenina
Ovoce a zelenina

Dýně - oblíbená podzimní zelenina

07.11.2015

Dýně má původ v Jižní Americe, ale u nás už zdomácněla. Můžeme ji vidět skoro na každé zahrádce, a to v různých variantách - malé, dekorativní i obrovské. Mezi nejznámější druhy pa ...