Věříte na mytí vlasů bez šamponu?

Už jste slyšeli o metodě "No Poo"? Možná že ne, ale určitě jste už slyšeli o lidech, kteří propagují mytí vlasů bez šamponu. "No Poo" neboli zkráceně "No Shampoo", znamená jednoduše - žádný šampon.

Než začnete něco takového razantně odsuzovat, nemyslete si, že tato metoda nabádá lidi k nemytí. Vůbec ne! Jde pouze o alternativní způsob mytí vlasů - bez použití chemikálií a komerčních produktů běžně doporučovaných médii.

Metoda No Poo v praxi

Hlavní myšlenkou metody je zbavit vlasy zatížení v podobě chemie, kterou v běžných šamponech obvykle naleznete, a dát tak pokožce a vlasům příležitost a čas, aby se vrátily zpět do své přirozené podoby. Vrcholem NoPoo metody je omývat si vlasy pouze čistou vodou a nedávat na ně vůbec žádné kosmetické přípravky, tedy šampony, masky, kondicionéry, laky apod. Tuto metodu vyzkoušely a na sociálních sítích i jinde ji hojně propagují mnohé celebrity i slavné blogerky.

Mytí vlasů bez šamponu začíná zkouškou vytrvalosti

Tento nový přístup k péči o vlasy a vlasovou pokožku vychází z toho, že běžné šampony odmašťují vlasy i pokožku příliš drasticky a intenzivně, tedy zbaví vlas i toho, co jej chrání, čímž způsobují zvýšenou tvorbu kožního mazu. Tak vzniká neustále se opakující začarovaný kruh stále častějšího mytí, po němž se vlasy rychleji mastí. Přechodem na No poo údajně mnohé ženy zásadně prodloužily intervaly mezi mytím vlasů a po nějaké době pozorovaly jejich lepší vlastnosti. Radikální přechod na No poo, jak už zmíněno, znamená, že si vlasy myjete pouze teplou vodou. Vaši víru v sílu této metody a také trpělivost však vyzkouší tzv. mastné období, které nastane a trvá až do doby, kdy se tvorba kožního mazu opět přirozeně sníží a vlasy začnou vypadat dobře, zdravě a čistě.

Mytí vlasů moukou? Jde to!

Pokud nevěříte v úplné umytí vlasů jen vodou, existuje spousta jiných možností. Oblíbené je mytí žitnou mouku, ale vyzkoušet můžete i jedlou sodu nebo poněkud dražší marocký jíl. Zapamatujte si ale, nikdy nepoužívat celozrnnou mouku, tu už byste z hlavy nedostali! Musí to být žitná hladká mouka. A jak na to? Jednoduše!

Postup mytí vlasů pomocí mouky

 • Rozmíchejte 1-2 polévkové lžíce mouky ve vlažné vodě tak, aby se vytvořila kašička.
 • Přidejte pár kapek oleje, to proto, že mouka trochu vysušuje. Když nepřidáte olej, může se stát, že budou vaše vlasy přesušené.
 • Naneste směs ke kořínkům vlasů a dobře vmasírujte.
 • Vlasy pořádně opláchněte vlažnou až studenou vodou. Teplá voda podporuje tvorbu mazu. Pozor, abyste mouku z vlasů opravdu dobře vymyli. Vlasy nakonec ještě dobře opláchněte.
 • Aby vlasy krásně voněly, přidejte do mouky třeba ještě trochu růžového nebo levandulového oleje.

Zdroj: www.spojujenasjoga.cz, hobby.instory.cz

Foto: Pixabay.com

Věříte na mytí vlasů bez šamponu? patří do témat
 • i want to trade sylvester donald 02.03.2018 20:41:05

  God i thank you for sending this reliable loan lender to me this year 2018 to change my business and life financially. Its a good year for me already and not as worst as 2016 and 2017 that the two loan lenders i came across were scammers and liars. First I want to start with thanksgiving to God who made it possible for me to know Dr sylvester donald the CEO of vesdon loans worldwide. After been scammed severally by two fake online loan lenders. Me coming across a loan firm as this really open doors for my business and financial need that has been broken for 2 years now. Dr sylvester donald is a God sent to the world when it comes to help and granting loans to all around the continent and not just me alone. Oh no wonder serious and reliable business men and women and all around the world is talking positively about you sir and your reliable work. Again am happy that my past experience in the hands of those fraudsters that scammed me out of my hard earned money twice online did not make me give up and turn your offer to help me down when you were willing to help. Hey people i have gotten myself my dream loan to establish my own company and be financially stable as all this was done by vesdon loans. After going through tears in the hands of those online fraudsters, I knew i still have hopes of meeting a real and straight forward loan lender someday which really came to pass on the 11th of this month vesdon loans worldwide made me to really confirm the part of the holy bible that says out of twelve there must really be a Judah. Kudos to the board of directors of vesdon loans that really granted me my dream loan of $155000 CAD. Hey people on earth, I dont really know who i am trying to help with this post that need loan not to contact the wrong loan firm or person, But what i know is that i have contributed my own part to your financial success by coming openly online to tell everyone on earth that if you need a loan, Kindly be of good to yourself to contact only vesdon loans worldwide as they grant loans to anybody no matter your tribe, religion, color and culture. Praise God that vesdon loans could help me financially with there reliable loan lending services. The board of directors of vesdon loans, i dont really know how to say thank you as i felt this my post will be one of what i can use to tell you thank you and also direct those that need loan to contact you and not to disturb you to avoid them contacting the wrong and fake loan lenders just the way i did before i came in contact with you sir. Reach out to them on there company email address which is sylvesterdon78@gmail.com /// Mind you that is to contact him for loan that there are procedures that has to be taken to get your loan and if you dont meet with them there is no how you can be granted a loan at vesdon loans worldwide as they are know for reliability.

 • Mr Jamie 04.09.2017 08:42:49

  Dobrý den, přátelé,

  Potřebujete naléhavoupůjčku? získání půjčkyv této společnosti jedynamická příležitost vživotě, nabízíme půjčkuve výši 2%, kontaktujte násna této e-mailové adrese;{jamie.dimon_kredit@hotmail.com} a v Bohu věříme,protože jsme dobří, kdyžposkytujeme půjčky lidem,kteří o ně hledají; a mynedržíme transakce vždyvčas na pozornost našichzákazníků a také jimdáváme nejvyšší prioritu,kterou všichni potřebujínebo chtějí od nás,nabízíme podnikatelskéúvěry, úvěry naautomobily, úvěry zvládních institucí aplacení účtů, pokud se oto zajímá vraťte se, abystepožádali o vlastnípůjčku,{jamie.dimon_kredit@hotmail.com}

  FORMULÁŘ PŘIHLÁŠKY ÚVĚRU VYPLNĚTE A VRÁŽTE.

  (1) Úplný název:
  (2) Země:
  (3) Adresa:
  (4) Stát:
  (5) SNÍŽENA:
  (6) Rodinný stav:
  (7) Další p*****:
  (8) Zaměstnání:
  (9) Číslo mobilního telefonu:
  (10) V současné době na pracovišti:
  (11) Měsíční příjem:
  (12) Potřebné částky úvěru:
  (13) Doba trvání úvěru:
  (14) Účel úvěru:
  (15) Vy jste už dříve použili ?:
  (16) Chápete angličtinu ?:

  Jméno: Jamie Dimon
  E-mail společnosti:jamie.dimon_kredit@hotmail.com

  S pozdravem

  Pane Jamie. /VÝKONNÝ ŘEDITEL/

  • bg/sblc for lease or sale Johnson Hatton 26.02.2018 13:21:54

   We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

   Contact : Mr. Johnson Hatton
   Email:johnsonhatton@gmail.com
   Skype ID: johnson.hatton007

   Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bringtheir clients and are 100%protected. In completeconfidence, we will worktogether for the benefits ofall parties involved.

   All inquires to Mr. Johnson Hatton should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

   Complete contact information:
   What exactly do you need?
   How long do you need it for?
   Are you a principal borrower or a broker?

   Contact me for more details.

   Johnson Hatton

 • Attention! Attention!! Attention!!!, Loan Offer FIFOCapitals 25.02.2018 08:36:39

  Do you need a loan? If yes!Contact FIFO Capitals andMortgages Limited ® for smalland large loans amount. Wegive out loan at 2% interestrate. Contact us today viaE-mailat,,,((FIFOCapitals@gmail.com)),,, We also give out from.£5 thousand Pounds to 100million Pounds for individualsand companies, the credit isopen to all regardless ofnationality....

 • Business Loans & Personal Loans Treg Finance Limited 17.02.2018 18:44:23

  Our organization has gained prominence as a leading service provider for Business Loans, International Trade Loans, Import/Export Loan, Personal Loan, Working Capital and many more.

  - Do not need to leverage any a***** to acquire capital
  - No unnecessary upfront or garbage fees
  - Financing is not limited to any geographical location or country whatsoever.
  - 2% interest rates for the whole duration of the loan
  - Funds can be used same as cash.
  - Quick approval process after due dilligence

  Treg Finance Limited
  Company Registration No: 02587815
  Email: info@tregfinance.net
  Website: http://tregfinance.net

 • keisha87776 05.02.2018 10:01:36

  Do you need a loan to start up business or to pay your bills and a corporate financial for real estate and any kinds of business financing. ( Leonard peterson Loans ) We also offer Loans to individuals,Firms and corporate bodies at 3% interest rate. We give out loan to serious minded people that are interested of loan if interested contact this email: leonardpcashloan@gmail.com

 • bg/sblc for lease or sale Johnson Hatton 05.02.2018 01:22:37

  We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

  Contact : Mr. Johnson Hatton
  Email:johnsonhatton@gmail.com
  Skype ID: johnson.hatton007

  Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bringtheir clients and are 100%protected. In completeconfidence, we will worktogether for the benefits ofall parties involved.

  All inquires to Mr. Johnson Hatton should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

  Complete contact information:
  What exactly do you need?
  How long do you need it for?
  Are you a principal borrower or a broker?

  Contact me for more details.

  Johnson Hatton

 • Johnson Hatton 05.02.2018 01:21:38

  We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

  Contact : Mr. Johnson Hatton
  Email:johnsonhatton@gmail.com
  Skype ID: johnson.hatton007

  Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bringtheir clients and are 100%protected. In completeconfidence, we will worktogether for the benefits ofall parties involved.

  All inquires to Mr. Johnson Hatton should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

  Complete contact information:
  What exactly do you need?
  How long do you need it for?
  Are you a principal borrower or a broker?

  Contact me for more details.

  Johnson Hatton

 • max william 02.02.2018 19:28:33

  Do you need Finance?
  Are you looking for Finance?
  Are you looking for a money to enlarge your business?
  We help individuals and companies to obtain loan for business
  expanding and to setup a newbusiness ranging any amount.Get a loan at affordableinterest rate of 3%, Do youneed this cash/loan forbusiness and to clear yourbills? Then send us an emailnow for more informationcontact us now viaEmail:maxcreditfinance@googlemail.com

 • How I Got My Loan Ramsey Mike 01.02.2018 17:51:28

  Good day everyone...
  i am here to testify about the European company whom helped me with a loan.
  Clinton is a legal organization that was created to help People who need help, such as financial aid. He is a Europe based financial company.
  So if you are in financialdifficulty in money, and youneed money to start yourbusiness, or you need amortgage to pay off debts orpay Your bills,ContactThem(europeaninsurancecompany@gmail.com)
  start a good business, orhave you borrowed Difficultiesover local banks, contactclinton today via email:(europeaninsurancecompany@gmail.com)

 • FUND YOUR BUSINESS PROJECT VIA OUR GENUINE BG / SBLC harrison saban 27.01.2018 04:11:41

  Are you looking for financing source such as Bank Guarantee (BG) and Standby Letter Of Credit (SBLC)?
  I am a direct mandate to a Financial Institution who is also known as private lender specialized in the Lease of Bank / Financial Instruments in the form of Bank Guarantees (BG), Standby Letter of Credit (SBLC), Documentary Letter of Credit (DLC), Letter of Credit (LC), Performance Bonds (PB);
  Whether you are new starting up, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project started or an established business looking for extra CAPITAL to expand your operations, our company renders all the credible and trusted bank guarantee providers who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help/a***** you secure SBLC and bank guarantee (BG) for your trade and investment from world ranked Banks such as; HSBC, Barclays Deutsche Bank Frankfurt, and Any A rated Bank in Europe e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENT:

  (1) Instrument: Bank Guarantee {BG} /StandBy Letter of Credit.{SBLC} (Appendix A).

  (2) Total Face Value: Eur/USD 1M{Minimum} to Eur/USD 10B{Maximum}.

  (3) Issuing Bank: HSBC Bank London, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt.

  (4) Age: One Year and One Day.

  (5) Leasing Price: 4% of Face Value plus 2% commission.

  (6) Delivery: bank to bank SWIFT MT-799 and/or MT-760.

  (7) Payment: MT103 (TT/WT).

  (8) Hard Copy: Bonded Courier Service.

  RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days
  We will be glad to share our working procedures with you upon request to help us proceed towards closing deals effectively.

  For further inquiry contact
  Email : Saban.financialbg@gmail.com
  Skype : Saban.financialbg

 • fred 17.01.2018 11:02:45

  We can help facilitate the financial service bank instrument SBLC /BG, We remain the best financial consulting company with years of experience in the international and local finance market.

  We have become the hallmark of excellent service in this industry with trusted and genuine FCA registered SBLC Providers who have truly succeeded in creating significant value for all clients and brokers involved in leasing or purchasing sblc .

  We issue from Top rated world Banks and also work with brokers and agents with 100% healthy commissions paid on every deal.

  Leasing SBLC : 4% +2%

  Purchasing SBLC : 32% +2%

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS:

  1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC)

  2. Total Face Value : Please inform us

  3. Issuing Bank: HSBC, Barclays London or Deutsche Bank Frankfurt or any Top 25 WEB

  4. Age: One Year, One Day

  5. Leasing / Selling SBLC / BG

  6. Delivery: SWIFT MT799/MT760.

  7. Payment: MT-103.

  8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days.

  All relevant business information will be provided upon request and we are ready to forward to you the DOA/CONTRACT of work once you inform us if you will be Leasing or Purchasing.

  Best Regards

  NAME;Fred Stones
  EMAIL;premiumfinanceserviceltd@gmail.com.skype:fredforrealasurance403

 • Seasons Greetings...We offer BG/SBLC for lease or sale Jamesolsen Terrazas 15.01.2018 10:00:48

  IQ FINANCE PLC provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At IQ FINANCE PLC we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of IQ FINANCE Services, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds.

  You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. Our terms and Conditions are reasonable.

  Leasing Price : 4%+1%
  Buying Price: 32%+2%

  Contact us for more details on our terms and procedure of transaction.

  Jamesolsen Terrazas
  email : info.iqfinanceplc@gmail.com
  skype: cpt_young1

 • Seasons Greetings...We offer BG/SBLC for lease or sale Jamesolsen Terrazas 15.01.2018 09:55:00

  IQ FINANCE PLC provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At IQ FINANCE PLC we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of IQ FINANCE Services, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds.

  You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. Our terms and Conditions are reasonable.

  Leasing Price : 4%+1%
  Buying Price: 32%+2%

  Contact us for more details on our terms and procedure of transaction.

  Jamesolsen Terrazas
  email : info.iqfinanceplc@gmail.com
  skype: cpt_young1

 • AZRA ISHAQUE 12.01.2018 10:15:01

  We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
  of taking up time bound transactions.

  FOR LEASING OF BG/SBLC
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
  LEASING FEE = 4%+2%

  FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
  PRICE = 32%+2%
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly
  renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information.

  Contact name: Azra Ishaque

  Email :lintel.financialservicesplc@gmail.com

  Skype : lintel.financialservicesplc

 • Seasons Greetings...We offer BG/SBLC for lease or sale Jamesolsen Terrazas 08.01.2018 15:28:20

  IQ FINANCE PLC provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At IQ FINANCE PLC we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of IQ FINANCE Services, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds.

  You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. Our terms and Conditions are reasonable.

  Leasing Price : 4%+1%
  Buying Price: 32%+2%

  Contact us for more details on our terms and procedure of transaction.

  Jamesolsen Terrazas
  email : info.iqfinanceplc@gmail.com
  skype: cpt_young1

 • GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) WARREN GARY 08.01.2018 12:52:46

  We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
  of taking up time bound transactions.

  FOR LEASING OF BG/SBLC
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
  LEASING FEE = 4%+2%

  FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
  PRICE = 32%+2%
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly
  renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information.

  Contact: Name: WARREN GARY

  Email:inquiry.barkerfinancial@gmail.com

 • Daan Sophia 04.01.2018 01:28:17

  FINANCIAL BREAKTHROUGH

  Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks

 • Mrs.Emilia Fedorcakova 22.12.2017 16:00:36

  **Are you financially squeezed?
  **Do you seek funds to pay off credits and debts?
  **Do you seek finance to set up your own business?
  **Are you in need of private or business loans for various purposes?
  **Do you seek loans to carry out large projects?

  Contact Email : bdsfn.com@gmail.com
  Contact Email : anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs. Emilia Fedorcakova

  ** Sei schiacciato finanziariamente?
  ** Cerchi fondi per pagare crediti e debiti?
  ** Cerchi finanziamenti per creare la tua attività?
  ** Hai bisogno di prestiti privati o commerciali per vari scopi?
  ** Cerchi prestiti per realizzare grandi progetti?

  Email di contatto: bdsfn.com@gmail.com
  Email di contatto: anatiliatextileltd@gmail.com
  Signora Emilia Fedorcakova

  ** Ste finančne stlačený?
  ** Hľadáte finančné prostriedky na splácanie úverov a dlhov?
  ** Hľadáte financie na zriadenie vlastnej firmy?
  ** Potrebujete súkromné alebo podnikateľské pôžičky na rôzne účely?
  ** Hľadáte úvery na realizáciu veľkých projektov?

  Kontaktný e-mail: bdsfn.com@gmail.com
  Kontaktný e-mail: anatiliatextileltd@gmail.com
  Pani Emilia Fedorčáková

 • WE HAVE DIRECT,VERIFIED AND GENINUE PROVIDERS OF BG/SBLC INSTRUMENTS JAMESOLSEN TERRAZAS 18.12.2017 08:34:17

  IQ FINANCE PLC provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At IQ FINANCE PLC we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of IQ FINANCE Services, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds.

  You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. Our terms and Conditions are reasonable.

  Leasing Price : 4%+2%
  Buying Price: 32%+2%

  Contact us for more details on our terms and procedure of transaction.

  Jamesolsen Terrazas
  email : info.iqfinanceplc@gmail.com
  skype: cpt_young1

 • DO YOU NEED FINANCIAL HELP? Benjamin Harry 04.12.2017 23:39:36

  DO YOU NEED FINANCIAL HELP? $5000 to $20,000,000.00 No

  credit check Repaid over 1 year to maximum of 30 years at

  a low interest rate of 3%. Approval in 15-30 minutes Open

  7 days a week from 24/7 Service available nationwide

  Whatsapp:+919205335862 E-MAIL

  globalsulutionfinance89@gmail.com Tell : +919205335862

 • musa 03.12.2017 19:30:07

  Are you looking for a business loan,Or Christmas loan personal loans, mortgages, car
  loans, student loans, debt consolidation loans, unsecured loans, risk
  capital, etc. ... You are in the right place
  Your loan solutions! I am a private lender who lends
  Individuals and businesses at a low interest rate and affordable
  Interest rate of 3%. Contact us by email: powerfinance9@gmail.com

  LOAN APPLICATION FORM
  **********************
  Your full name:
  Country/State:
  Loan Amount:
  Duration
  Phone:
  Monthly income:
  Occupation:

  Awaiting your swift response.
  Contact Us At :powerfinance9@gmail.com
  WhatsApp Number +919717357946

 • Muhammed Emir Harun 27.11.2017 18:30:32

  We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that’s the best and safest strategy for our clients.e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

  1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG) ICC-600

  2. Currency : USD/EURO

  3. Age of Issue: Fresh Cut

  4. Term: One year and One day

  5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)

  6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2

  7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties

  8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c

  9. Delivery Term: Pre advise MT199 or MT799 first. Followed By SWIFT MT760

  10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103

  11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier


  Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.  Name: Muhammed Emir Harun

  Contact Mail:info.financewizardltd@gmail.com

 • URGENT LOAN OFFER APPLY NOW kellvin luis 27.11.2017 02:17:33

  Are you under heavy financial stress? This is for YOU

  Are YOU having heavy financial pressure? Why don’t YOU consolidate and restore your affordability?

  Do YOU need money that ONLY YOU would like to manage? Why don’t YOU take a personal loan?


  WE A***** A LOT OF CLIENTS

  · PERSONAL LOANS

  · CONSOLIDATION LOANS

  · VEHICLE FINANCE

  YOU COULD QUALIFY FROM |$10,000 UP TO $250,000.00

  REQUIREMENTS:

  · PERMANENTLY EMPLOYED,

  · EARN $25,000 OR MORE.


  CONTACT US VIA: Kellvinluisloanhome@gmail.com

 • Do you need an urgent loan? Apply now 16.11.2017 05:59:26

  Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your debt or pay off your bills or start a good business? Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital services from local banks and other financial institutes? Here is your chance to obtain a financial services from our company. We offer the following finance to individuals-
  *Commercial finance
  *Personal finance
  *Business finance
  *Construction finance
  *Business finance And many More:
  and many more at 2% interest rate;
  Contact Us Via Email:bullsindia187@gmail.com

 • CARLOS 28.10.2017 14:42:29

  Obtuve mi tarjeta ATM ya programada y en blanco para retirar el máximo de $ 20,000 diarios por un máximo de 120 días. Estoy tan feliz con esto porque obtuve el mío y lo he usado para obtener $ 1,000,000. MR Martins está entregando la tarjeta solo para ayudar a los pobres y necesitados, aunque es ilegal, pero es bueno que ayude a que sus dificultades financieras cambien financieramente. Y nadie queda atrapado al usar la tarjeta porque la tarjeta está bien programada y es muy activa, consigue la tuya de él. Solo envíele un correo electrónico a martinshackers22@gmail.com. ESTO ES 100% REAL. SOY UN BENEFICIARIO DE ESTO. CORREO ELECTRÓNICO DE HACKERS: martinshackers22@gmail.com. Solo contáctelo y dígale que se enteró de su tarjeta, e infórmele sobre lo mal que necesita la tarjeta, creo que lo ayudaría.

 • MABEL 26.09.2017 15:16:51

  ATM CARD
  I Lost my Money to scammers but not anymore
  Well, who would have believed this. When I saw a comment
  by one Allison babara, I thought it was one of the Scammers
  ways to convince someone. Looking at his comment, I saw
  an element of doubt since he was telling stories. Well I did it
  50/50 which means I can’t lose my money to any scammer
  again. I contacted the email on the testimony of Allison?
  Babara (securehackers01@gmail.com) and I was
  replied immediately. I was shocked but I didn’t lose my stand.
  I asked them to give me proof to be sure they are not
  scammers like others that I have met before and they sent me
  a proof. Then I requested to get my card which they sent to
  me in Germany in just 3 days. Am happy now because I have?
  recovered my cash I lost to scammers. My first withdrawal?
  was $10,000 and I couldn’t believe my eyes until I confirmed?
  their word which says that I can withdraw up $63,000 in a
  month. secureblankatmSolution? are real because I got my?
  card in just 3 days when I requested for one. Contact their
  mail (securehackers01@gmail.com ) for yours. They
  didn’t scam me.
  Morris mabel is my name and if you are scared, please reach
  me through my mail dasinator02@gmail.com

 • Affordable Loan With an Interest Rate 1% contact u 11.09.2017 07:26:53

  Affordable Loan With an Interest Rate 1% contact us with the Below Info

  Good Day Dear Loan Seeker,

  *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans

  Contact Email : bdsfn.com@gmail.com
  Contact Email : anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs.Emilia Fedorcakova

  If you are interested contact us via: bdsfn.com@gmail.com and fill out the below loan application form.

  Loan application form:
  Full Name:....................
  Country:.....................
  State:..............
  City:..............
  Sex:.........................
  Phone Number:...........
  Loan Amount :...........
  Monthly income:..........
  Occupation:................... ....
  LoanPeriod:.......................................
  Purpose ofLoan:....................................
  E-mailaddress:......................................
  Have You Applied Before?....................

  We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com)

  Contact Email : bdsfn.com@gmail.com
  Contact Email : anatiliatextileltd@gmail.com
  Mrs.Emilia Fedorcakova


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku