Solné jeskyně - sůl nad zlato

Už jste někdy byli v solné jeskyni? Nebo jste o ní slyšeli a váháte, jestli to máte zkusit? Věřte, že zkušenost to určitě bude příjemná a uděláte i něco pro své zdraví. Dokonce tam můžetei s dětmi, až nebudete vědět, jak je zabavit při nepříznivém počasí. A jak vypadá taková návštěva jeskyně?

Relaxační kúra trvá 45 až 60 minut, sedíte na pohodlných polohovacích relaxačních lehátkách,hraje příjemná hudba a svítí tlumené osvětlení. Teplota místnosti se pohybuje mezi 20 a 23 stupni Celsia. Není třeba žádné svlékání ani jiné přípravy, jen se pohodlně položíte a vdechujete. Jeskyně je vhodná pro každého, od dětí až po seniory. Zlepšení vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Jedna hodina pobytu v solné jeskyni s obsahem soli z Mrtvého moře je srovnatelná s třídenním pobytem u moře.

Proč je pobyt v jeskyni tak zdravý?

Přírodní léčivá sůl obsahuje všechny mikroprvky nezbytné pro vytvoření vyjímečného mikroklimatu, který působí příznivě na naše zdraví a má relaxační účinek. Pohybujeme se v dnešní době v prostředí plném kladných iontů - vyzařuje je televize, počítače, mobily... Proto nutně potřebujeme protipól - záporné ionty. Pokud nemůžeme žít u moře nebo se denně procházet v lese, naše tělo strádá. A stres je startovací mechanismus ke zdravotním problémům.

Solná jeskyně má stěny vyloženy solnou rudou, ze stropu visí solné krápníky, krystalky soli pokrývají podlahu. Speciální systém topení a klimatizace v jeskyni působí, že sůl při vypařování ionizuje vzduch (negativní ionty) a nasycuje ho pro zdraví cennými bioprvky. Jejich koncentrace je několikanásobně vyšší než u moře, proto již zmíněné srovnání s pobytem u moře.

Terapeutické účinky

V solných jeskyních se nachází vysoká koncentrace mikročástic soli s obsahem stopových prvků - jódu, kalcia, magnézia, sodíku, hořčíku, bromu, selenu a mnoho dalších, které příznivě působí na lidský organizmus a tvoří jeho důležitou minerální konstituci:

 • jód - vyrovnává hladinu jódu v organismu, zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, která má důležitý význam při tvorbě látkové výměny
 • vápník - má vliv na tvorbu kostí a protialergické účinky, taky snižuje krevný tlak
 • draslík - snižuje krevní tlak, působí na prokrvení kůže, má močopudné účinky, což způsobuje vyplavování toxických látek z organizmu
 • sodík - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk
 • hořčík - snižuje únavu, chrání před chorobami srdce, snižuje krevní tlak a má proti-astmatické účinky
 • bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak
 • selén - brání vzniku novotvarů, zpomaluje stárnutí pokožky a má proti virové účinky

jeskyne2.jpg

Co přinášejí a proč jsou solné jeskyně důležité?

Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách. Pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V solných jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku. Pobyt v solné jeskyni jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry v solné jeskyni tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů. Určitě si ji užijete i vy, třeba jako formu prevence v době chřipek.

Už jste někdy v solné jeskyni byli? Jaký z toho máte zážitek?

Solné jeskyně - sůl nad zlato patří do témat
 • Děti v solné jeskyni Terka 25.05.2010 10:30:12

  Mám dvě děti,obě trpí na časté laryngitidy,doporučili nám solnou jeskyni a nějaký doplněk stravy,na posílení imunity,vybrala jsme rostlinný, curenzym a v kombinaci se solnou jeskyní si nemůžu účinek vynachválit...už nás na ORL neudivdí co 14 dní :-D

 • Solná jeskyně Ivana 13.12.2009 16:55:24

  V solné jeskyni jsem ještě nebyla,ale manželdostane na vánoce pernamentku.tak jsem zvědavá ........

 • Relax Alena 30.11.2009 13:41:30

  Při návštěvě solné jeskyně si vždy dokonale odpočinu, je to skvělý relax. Zavřít oči, zhluboka dýchat a poslouchat tu relaxační hudbu, prima:-)

 • Solná jeskyně Iva 26.11.2009 14:50:11

  dobrý den zajímavý článek v solný jeskyni jsem ještě nebyla takže ji navštívím

 • Lék na kašel Majda 26.11.2009 13:02:54

  Solnou jeskyni doporučuji, mám tříletého syna, který dostal kašel a asi měsíc mu to nepřestávalo, ač jsem mu dávala co šlo…až po návštěvách solné jeskyně se mu to konečně vylepšilo.


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku