Solné jeskyně - sůl nad zlato

Už jste někdy byli v solné jeskyni? Nebo jste o ní slyšeli a váháte, jestli to máte zkusit? Věřte, že zkušenost to určitě bude příjemná a uděláte i něco pro své zdraví. Dokonce tam můžetei s dětmi, až nebudete vědět, jak je zabavit při nepříznivém počasí. A jak vypadá taková návštěva jeskyně?

Relaxační kúra trvá 45 až 60 minut, sedíte na pohodlných polohovacích relaxačních lehátkách,hraje příjemná hudba a svítí tlumené osvětlení. Teplota místnosti se pohybuje mezi 20 a 23 stupni Celsia. Není třeba žádné svlékání ani jiné přípravy, jen se pohodlně položíte a vdechujete. Jeskyně je vhodná pro každého, od dětí až po seniory. Zlepšení vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Jedna hodina pobytu v solné jeskyni s obsahem soli z Mrtvého moře je srovnatelná s třídenním pobytem u moře.

Proč je pobyt v jeskyni tak zdravý?

Přírodní léčivá sůl obsahuje všechny mikroprvky nezbytné pro vytvoření vyjímečného mikroklimatu, který působí příznivě na naše zdraví a má relaxační účinek. Pohybujeme se v dnešní době v prostředí plném kladných iontů - vyzařuje je televize, počítače, mobily... Proto nutně potřebujeme protipól - záporné ionty. Pokud nemůžeme žít u moře nebo se denně procházet v lese, naše tělo strádá. A stres je startovací mechanismus ke zdravotním problémům.

Solná jeskyně má stěny vyloženy solnou rudou, ze stropu visí solné krápníky, krystalky soli pokrývají podlahu. Speciální systém topení a klimatizace v jeskyni působí, že sůl při vypařování ionizuje vzduch (negativní ionty) a nasycuje ho pro zdraví cennými bioprvky. Jejich koncentrace je několikanásobně vyšší než u moře, proto již zmíněné srovnání s pobytem u moře.

Terapeutické účinky

V solných jeskyních se nachází vysoká koncentrace mikročástic soli s obsahem stopových prvků - jódu, kalcia, magnézia, sodíku, hořčíku, bromu, selenu a mnoho dalších, které příznivě působí na lidský organizmus a tvoří jeho důležitou minerální konstituci:

 • jód - vyrovnává hladinu jódu v organismu, zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, která má důležitý význam při tvorbě látkové výměny
 • vápník - má vliv na tvorbu kostí a protialergické účinky, taky snižuje krevný tlak
 • draslík - snižuje krevní tlak, působí na prokrvení kůže, má močopudné účinky, což způsobuje vyplavování toxických látek z organizmu
 • sodík - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk
 • hořčík - snižuje únavu, chrání před chorobami srdce, snižuje krevní tlak a má proti-astmatické účinky
 • bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak
 • selén - brání vzniku novotvarů, zpomaluje stárnutí pokožky a má proti virové účinky

jeskyne2.jpg

Co přinášejí a proč jsou solné jeskyně důležité?

Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách. Pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V solných jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku. Pobyt v solné jeskyni jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry v solné jeskyni tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů. Určitě si ji užijete i vy, třeba jako formu prevence v době chřipek.

Už jste někdy v solné jeskyni byli? Jaký z toho máte zážitek?

Solné jeskyně - sůl nad zlato patří do témat
 • Děti v solné jeskyni Terka 25.05.2010 10:30:12

  Mám dvě děti,obě trpí na časté laryngitidy,doporučili nám solnou jeskyni a nějaký doplněk stravy,na posílení imunity,vybrala jsme rostlinný, curenzym a v kombinaci se solnou jeskyní si nemůžu účinek vynachválit...už nás na ORL neudivdí co 14 dní :-D

 • Solná jeskyně Ivana 13.12.2009 16:55:24

  V solné jeskyni jsem ještě nebyla,ale manželdostane na vánoce pernamentku.tak jsem zvědavá ........

 • Relax Alena 30.11.2009 13:41:30

  Při návštěvě solné jeskyně si vždy dokonale odpočinu, je to skvělý relax. Zavřít oči, zhluboka dýchat a poslouchat tu relaxační hudbu, prima:-)

 • Solná jeskyně Iva 26.11.2009 14:50:11

  dobrý den zajímavý článek v solný jeskyni jsem ještě nebyla takže ji navštívím

 • Lék na kašel Majda 26.11.2009 13:02:54

  Solnou jeskyni doporučuji, mám tříletého syna, který dostal kašel a asi měsíc mu to nepřestávalo, ač jsem mu dávala co šlo…až po návštěvách solné jeskyně se mu to konečně vylepšilo.


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku