Solné jeskyně a saunování

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Některé jeskyně jsou velmi výjimečné. Jsou totiž celé ze soli. Pobyt v nich prospívá nejen duši, ale také nemocnému tělu. A to i dětskému. Totéž platí o saunování, které utužuje zdraví a napomáhá psychické pohodě.

Jezdíte každý rok s dětmi k moři, abyste utužili jejich zdraví? Pak stačí zajít do solné jeskyně, kam mohou děti již od jednoho roku. Musí být ale samozřejmě zdravé.

Prostředí v solné jeskyni věrně napodobuje přímořské mikroklima a je bohaté na minerály a stopové prvky. Je prokázáno, že právě jod, hořčík, vápník, brom, draslík a železo se v prostředí solné jeskyně uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Pětačtyřicetiminutový pobyt v solné jeskyni vydá za tři dny strávené u moře.

Pozitivní účinky solné jeskyně

Pro vytvoření mikroklimatu v solné jeskyni je zapotřebí až 21 000 kg soli z různých oblastí. Solná jeskyně působí (stejně jako moře) velmi pozitivně na kůži a na funkci sliznic. Zklidňuje zápaly a otoky a výrazně zlepšuje buněčnou imunitu. Jod zmírňuje bolest, zlepšuje pokrvení orgánů, látkovou výměnu a spalování tuků. Pobyt v solné jeskyni je vhodný zejména při onemocnění dýchacích cest nebo trávicího traktu, při astmatu, chronické rýmě, alergii, atopickém ekzému nebo lupence. Navíc se díky pravidelným návštěvám solné jeskyně můžete zbavit neuróz, deprese nebo vyčerpanosti.

Procedura trvá 45 minut. V jeskyni se odpočívá na lehátku a poslouchá hudba. Doporučuje se 10 – 15 návštěv a nejdůležitější je tzv. startovací týden, ve kterém byste měli absolvovat 3-4 návštěvy. Pobyt je vhodný pro všechny, i těhotné a děti.

Nemocní se štítnou žlázou, konkrétně s nadměrnou funkcí štítné žlázy, by se měli poradit se svým lékařem, zda mohou návštěvu solné jeskyně absolvovat. Vyšší obsah jodu ve vzduchu by mohl jejich potíže zhoršit. Naopak lidem s opačným problémem, nedostatečnou funkcí štítné žlázy, pobyt v solné jeskyni může jedině prospět.

Saunování

Otužování teplou a studenou vodou má význam pro zdraví, ovšem musí se provádět soustavně a pravidelně. Zlepší se tím funkce imunitního, oběhového i hormonálního systému. Důležité je saunovat se alespoň jednou týdně. Tento rytmus je potřebný proto, že hladina imunoglobulinu A, který chrání sliznice dýchacích cest před infekcí, má vrchol svého působení 6 dnů.

Ukazatelem, kdy skončit s potírnou, je nástup mohutného pocení. V regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy pod chladnou sprchu nebo do bazénku. Celou proceduru byste měli skončit alespoň třicetiminutovým pobytem v odpočívárně. Nezapomínejte na průběžné doplňování tekutin.

Pokud jste nemocní, pak byste měli saunování na 2-3 týdny vynechat. Počítá se nejen délka nemoci, ale i doba, po kterou jste v rekonvalescenci.

 

Navštěvujete solné jeskyně nebo sauny? Pociťujete na sobě jejich zdravotní účinky?

Solné jeskyně a saunování patří do témat
 • solná sauna Lenna 24.06.2014 08:52:16

  Dobrý den,

  zde krásně popisují, copřesně se děje v solnésauně a jak fungujíwww.i-sauna.cz/typy-saun/solna-sauna/ ;-)

 • Sauna je lepší Vít 09.01.2013 07:02:19

  Chodím několik let každý týden do sauny. Na moje fyzické zdraví to viditelný vliv nemá, ale je to skvělý relax.

  V solné jeskyni jsem byl, ale nenadchla mě. Být tři čtvrtě hodiny zavřený ve smradlavé místnosti... Jak se tam větrá? Jak se tam uklízí? Semeniště bacilů. Brr.

  • Re: Sauna je lepší Já vím 11.01.2013 20:05:10

   Jak se větrá? jeden ventilátor vhání čerstvý vzduch do jeskyně a druhý ventilátor vytahuje starý vzduch z jeskyně do venkovních prostor, tyto výdechy jsou rozmístěny po celé jeskyni, jejich větve vedou proti sobě pro stranách-vzduch je měněn každou hodinu. Během 15 min vymění vzduch v celé jeskyni.
   Jak se ničí možné bakterie? v soli težko něco přežije, a když používají se silné germicidní lampy stejné jako např. v nemocnicích atd.. Zničí vše.

 • pepa 10.01.2013 13:48:48

  a co takhle kombinace: infrasauna a v ní solné kameny? za sebe můžu doporučit

 • solná jeskyně? Bibina 07.01.2013 17:56:03

  Solná jeskyně - strašné. Jsem astmatik tak jsem se taky odvážila se jít ozdravit!!!! .. no dě,s běs. Vydržet v malém nevětraném prostoru a vydýchánem vzduchu jsem se málem udusila. A ještě je to semeniště bacilů ,protože tam chodí i lidi nachlazeni.... Takže už nikdy, myslím že to není vůbec zdra vé... Ale sauna je výborná v ěc...

 • sauna pavel 06.01.2013 21:32:10

  Od roku 1977 mám ve svém domě saunu včetně ochlazovacího bazénku, kteru jsme využívali jako rodina i s přáteli každý týden, což se prjevilo na našem zdraví.
  Naše děti byli daleko odolnější vůčim nemocem a otužilejší včetně nás dospěláků.
  Ironické komentáře vycházejí jen z neznalosti a nezodpovědnosti vůči svému zdraví.
  Škoda pro nás, že poslední léta již nemáme čas si udělat na saunování, i když to
  máme doma, protože práce a čas nás semlel a my trochu zpohodlněli. Věřím, že
  se včas probereme a opět začneme.

 • Solná chýše Prokop 06.01.2013 08:18:04

  Já osobně dávám přednost naší hospodě. Když se tam sejdou po práci kámoši, tak je tam větší dusno než v sauně a pot jejich těl je jak solná jeskyně. Vstup zadarmo akorát si zaplatím pití a není ho málo po tom dusnu a slaném ovzduší. co bych dal za vstup jak do sauny tak do solné jeskyně , za to mám na tři dny osvěžení u vrchního i s dýškem.

  • Re: Solná chýše Marteny 06.01.2013 12:25:39

   seš d****

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku