Relaxace s mandalami – hledání vnitřního klidu

Mandala znamená v sanskrtu kruh, kužnici a slouží jako opora mysli při meditaci. Podle sanskrtu je kruh symbolem všeho. Od dávných dob je mandala používána jako meditační znak.

Hlavním znakem mandaly je kruhový obrazec. Kruh je již od počátku základní vzorec. Stačí si vzpomenout na buňky, květiny, letokruhy na kmenech, pavučiny. Mandaly vyjadřují nekonečno, ale i samotné nekončeno ukončují. Kruh ohraničuje naše představy, a to je vzhledem k nekonečnému vesmíru uklidňující.

Při kreslení a malování mandal můžeme cítit, jak se pomalu, ale jistě uklidňujeme, ztišujeme a každý z nás se ponořuje do vlastního nitra. Často pociťujeme čistou radost už jen z toho, že můžeme vybarvovat a v klidu posedět. Mandaly tak dobře působí na odstranění stresu a únavy.

Uklidnění pro oči a uši

Náš svět je hlučný a hektický. Oči musí neustále pozorovat obrazy a podněty, které jsou kolem nás. Uši, které nemůžeme zavřít jako naše oči, jsou plně vystaveny všem hlukům všedního dne.

Mandala je nehybný obraz, přesný opak dnešního hektického světa. Pro oči je to barevné uvolnění, oko zde najde oporu a do nitra se vždy navrací klid. Ticho, které nastane při kreslení, je zase blahodárné pro uši.

Mandaly o nás hodně vypovídají, odráží naši náladu, naše nitro. Například známý psycholog Carl Jung používal mandaly při svých terapiích, aby se dobral duševního rozpoložení svých pacientů. Záleži na různých aspektech – jaké barvy vybíráme, zda mandalu vykreslujeme od středu k vnějším okrajům či naopak.

Jak tvořit mandaly

  • Mandaly nemají pravidla – slova jako správně či špatně neexistují
  • Mandaly jsou pro děti i pro dospělé
  • Musíme pečlivě volit dobu, kdy začneme s mandalami pracovat – dobré je vymalovávat po hektickém dni plném zážitků, před zkouškou, po výletě, před důležitým úkolem
  • Prostředí, ve kterém mandaly budeme vybarvovat, by mělo být harmonické a klidné (můžeme si však pustit relaxační hudbu).
  • K vybarvování mandal můžeme použit cokoliv – pastelky, voskovky, fixy, vodovky, tempery, foukací fixy, můžeme použít i barvy na sklo a hotový obraz nalepit na okno či zrcadlo.
  • Na tvoření mandal můžeme využít všechny možné materiály – papír, kámen, hedvábí, knoflíky a dokonce i vyšívání. Tvořivosti se meze nekladou.

Mandaly si můžeme vymyslet vlastní nebo si v knihkupectví zakoupit předlohy. Mandaly pro děti jsou se zvířecími či květinovými motivy, pro dospělé jsou tématicky laďené – například roční období.

Relaxace s mandalami – hledání vnitřního klidu patří do témat
  • Zdravé tělo i mysl Zach 11.09.2011 14:52:44

    http://www.menclpro.cz - Efektivita a pozitivní účinky vibračního tréninku byly prokázány v mnoha vědeckých studiích, ale především: stovky tisíc uživatelů po celém světě potvrzují vynikající výsledky v redukci tělesné hmotnosti, celkového posílení a významného zmírnění bolestí u pacientů s artritidou.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku