Pozitivní účinky saunování

Pro milovníky tepla je sauna jistě velmi lákavým místem. I když venku zuří mráz, prohřejete se zde opravdu důkladně a také prospějete svému zdraví – po fyzické i duševní stránce. Není jisté, kde přesně sauna vznikla, ale její popularita zejména v severských zemích je dnes všeobecně známá. Především Finové patří k velkým milovníkům sauny a sauna je zde zcela běžnou součástí bytu.

Blahodárný vliv má saunování na klidnější činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů a svalů. Návštěvou sauny prospíváte též své duševní pohodě, kdy dochází k ústupu nervozity či případné migrény. Tělo se zde silně okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, nastane tedy lepší dýchání kůže a prokrvení končetin.

Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány též škodlivé látky. Při pravidelném saunování vám bude pozitivním výsledkem celková otužilost těla a vyšší odolnost proti infekcím. Saunování má také příznivý kosmetický účinek, zlepšuje se vláčnost kůže, její svěžest i vzhled.

Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem. Obvyklou zásadou je, že do sauny vstupujeme nazí, což je nejvhodnější právě z důvodu vylučování toxických látek z těla. Odložte též raději veškeré šperky a hodinky. Do sauny je vhodné vzít si ručník, na který usednete či se na něj položíte. Právě poloha vleže je zde doporučována, protože svaly jsou při ní krásně uvolněné. Doporučovaná délka saunování je asi 15 minut, pro děti zhruba 5 - 10 minut.

V sauně je patrný teplotní rozdíl, který může dosahovat až  25°C. Od země směrem výše se teplota pohybuje od 80 °C až po 105 °C. Ze začátku je tedy lepší sednout si na nejnižší místo. Samozřejmě nemusí být pobyt v sauně všem příjemný, proto pokud byste se necítili dobře, je lépe saunu opustit a nepřemáhat se. Před odchodem ze sauny chvíli poseďte na nejnižší lavici.

Po opuštění saunovací místnosti si nejprve opláchněte rukama obličej, ze začátku můžete vynechat ochlazení v bazénu. Pokud se pro vstup do bazénu rozhodnete, vstupujete do něj po schodech, nikdy do něj neskákejte. Až se budete cítit řádně ochlazeni, můžete se opět vrátit do sauny. Vhodné je opakování celého cyklu třikrát - třikrát ohřátí a třikrát ochlazení.

Na závěr se osprchujte  vlažnou vodou, tentokrát bez použití mýdla nebo šamponu, a to z toho důvodu, aby nedošlo k podráždění pokožky. Osušte se a setrvejte v odpočívárně.

Po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny, např. pomocí minerálek či neslazených ovocných a zeleninových šťáv. Jestliže jste se rozhodli navštívit saunu i s dětmi, měli byste to zprvu pojmout spíše jako hru a jen krátké seznámení s celou procedurou. Pokud by dítě projevovalo neklid, nebo se mu zde vyloženě nelíbilo, jistě není na místě ho do něčeho nutit a prostor v klidu opusťte.

Optimální doba pro návštěvu sauny je v podvečer a za doporučenou frekvenci bývá považováno saunování jedenkrát týdně. Během půl hodiny zde můžete vypotit asi půl litru vody, což se samozřejmě na úbytku váhy projeví, ale tyto tekutiny brzy opět doplníte. Ke zmenšení tukové zásoby tedy nedochází.

Není vhodné navštěvovat saunu při virózách a zánětlivých onemocněních, kardiovaskulárních chorobách, horečce, po vydatném jídle či nalačno, s žízní nebo po vyčerpávající námaze. Rovněž po požití alkoholu, který by mohl rozhodit běžné chování organizmu. Je třeba respektovat fakt, že saunování není pro každého, a pokud máte nějaké pochybnosti o vhodnosti právě při vašem zdravotním stavu, měli byste se poradit s lékařem.

 

Máte rádi saunování?

Pozitivní účinky saunování patří do témat
 • Medy 03.07.2015 12:40:29

  Jsou a nejsou :)
  ok, to zní dobře. Do Prahy občas jezdíme, tak bychom se tam mohli zastavit. Takle jednou za čas by to mohlo být fajn. Ještě tě poprosím o jejich stránky, abych se mohla podívat a případně od tamtud získat kontakt?
  Děkuji!

  • Re: Adam 14.07.2015 16:02:58

   jasně, uričtě, stránky mají samuispa.cz. Tam už kontakt najdeš určitě ;)

   • Re: Re: Medy 17.07.2015 10:35:22

    Super, moc děkuji Adame. Když si vzpomenu, tak pak napíšu :)

 • Adam 27.06.2015 18:57:53

  Děti nejsou přeci překážka :) ale rozumím. Máme děti 5 a 7 let. Stojí to nějakých 1490 kč myslím a je v tom ( to zkopíruju z jejich webovek jo) :

  "pronájem privátního spa ,
  masážní lávové kameny Tulikivi,
  aromatické esence do sauny dle vlastního výběru,
  bio peelingové soli k použití v sauně,
  aromatické esence do jacuzzi dle vlastního výběru,
  osušky, ručníky a prostěradla,
  bezednou karafu chlazené "kohoutkové vody",
  bezplatné využití wifi,
  ozvučení spa dle vlastního výběru,
  lcd obrazovka 46" se satelitním příjmem 55 programů."

 • Medy 21.06.2015 19:02:12

  Adame a jak staré máte děti? Je ten pronájem privátího wellnes v Praze drahy?

  Ono saunovaní je obecně prospěšné, dřív jsem chodila často, hlavně kvůli nachlazení...pomáhalo mi to...ale pak přišly děti...

 • Adam 17.06.2015 15:30:00

  sauna je super, hodně mi pomáhá chodím 1-2x do měsíce, někdy si i s rodinkou pronajmeme saunu s výřivkou pro sebe i s dětmi :) je to super. V Praze máme oblíbené wellness, kam chodíme.
  Jinak kdo nezkusil, tak o hodně přichází, super relax a odpočinek.

 • herpes Lucia 24.01.2010 22:01:31

  Zdravím...chcela som sa spýtať či je ideálne navštíviť sauna keď mám na pere herpes...

 • sauna .. Janča 30.06.2009 18:49:36

  o sauně už dlouho přemýšlím, ale po přečtení článku do toho jdu…

 • sauna Jana 09.12.2008 07:56:46

  Do sauny chodím pravidelně a vůbec nebývám nemocná. Všem moc doporučuju, je to chce dodržovat vše co je napsané v článku. Jana

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku