Polárium, aneb sauna naruby

Polárium je zařízení, které umožňuje léčbu mrazem, neboli kryoterapii. Jedná se o poměrně novou metodu, při níž je člověk na chvíli vystaven extrémně nízkým teplotám.

Konkrétně jde o teploty -110°C až -160°C. Jelikož vzduch v kryokomoře je zcela zbaven vlhkosti, nedojde při takto hlubokém mrazu k poškození organizmu, ale naopak se projeví jeho blahodárné účinky. Vnitřní teplota těla snížena není, prudce se však ochladí jeho povrch. Přestože se nízkých teplot jako léčebného prostředku využívá již dlouho, jednalo se dříve spíše o podobu ledových obkladů. Poměrně nedávno se zaměřila pozornost též na celotělovou kryoterapii.

Samotnému pobytu v poláriu předchází komplexní kontrola zdravotního stavu. Je posouzena dokumentace jedince a jsou provedena odborná vyšetření, která vyloučí jakékoliv možné negativní následky léčby. Pokud byste se rozhodli tuto metodu vyzkoušet, dostanete zde před vstupem do kabiny speciální prádlo z přírodních materiálů, čelenku, obličejovou roušku, rukavice, ponožky a dřeváky. Samotná procedura začíná asi 30sekundovým pobytem v -60° až -70°C a poté následuje pobyt v -120° až -130°C po dobu 2-3 minut. Tepelné ztráty organizmu jsou při takto krátkých časech jen minimální. Po kryoterapii je nezbytné  aktivní cvičení, tzv. kryorehabilitace, aby došlo k nadále zvyšujícímu se prokrvení.

Princip účinku spočívá v tom, že chlad aktivuje citlivé receptory v pokožce, jejichž prostřednictvím dojde k nastartování veškerých reakcí organizmu, které mají chránit jeho život. Rozšíří se cévy a zrychlí se metabolismus, zároveň stoupne produkce látek, které stimulují fyzickou i psychickou odolnost. Zrychlí se protizánětlivé a hojivé procesy, uvolňují se energetické rezervy a zvýší se vyplavování škodlivých látek. Kryoterapie dobře působí při léčbě otoků, zmírňuje bolesti, snižuje svalové napětí a také díky ní dochází k vzestupu svalové výkonnosti. Vede k celkovému zlepšení imunity a působí též na hormonální úrovni, kde prostřednictvím zvýšené produkce endorfinů navozuje dobrou náladu.

Kryoterapie a její využití

 • aplikace je vhodná, trápí-li vás bolest zapříčiněná zánětlivým onemocněním pohybového systému
 • při bolesti zad
 • trpíte-li revmatickými onemocněními měkkých tkání
 • u různých postižení kloubů a kůže (lupénka, celulitida)
 • kryoterapie se užívá též jako pomocník při léčbě primární a sekundární osteoporosy
 • je vhodná pro sportovce a všechny, kteří podávají fyzicky náročné výkony
 • urychluje rehabilitaci svalů a kloubů po úrazech
 • řeší některé problémy spojené s přechodem
 • jedná se též o podpůrnou léčbu u pacientů s roztroušenou sklerózou, u lidí trpících psychickými obtížemi, depresemi, přepracováním či únavovým syndromem

Naopak vstup do polária není vhodný u osob s klaustrofobií, extrémní nebo neléčenou hypertenzí, akutním onemocněním srdce a oběhu, onkologickými problémy a tuberkulózou plic. Nevhodná aplikace je také při infekčních onemocněních, rozsáhlých ranách těla či u žen od 4. měsíce těhotenství.

Už jste zkoušeli polárium?

Polárium, aneb sauna naruby patří do témat
 • kryoterapie Zuzanka 01.12.2010 13:34:07

  Zni to fakt zajimave a premyslim ze do toho taky pujdu /koneckoncu venku uz je tak i tak zima:DDD/. Koukala jsem ze Zapakatel ted nabizi terapii v Teplickem Polariu s 58% slevou takze to zkusim:)

 • pěkná zima tereza 16.12.2008 10:18:43

  Tohle asi bude jiná zima :-) No já bych to docela zkusila. Asi půjdu do toho a pak tady napíšu jaké to bylo.

 • info Misa 12.12.2008 11:05:15

  Pro možný vstup do polária je nutné jen vlastní rozhodnutí:) A samozřejmě ten odpovídající zdravotní stav – viz. článek. Za jednotlivou aplikaci se platí zhruba 300 – 400 Kč, obvykle je možné využít některých nabízených slev pro více vstupů. V republice jsou dostupná tato polária: Polárium Teplice – Teplice v Čechách, Rehabilitační centrum – Čeladná v Beskydech, Sportovně-relaxační centrum – Praha 9 – Čakovice, Kryocentrum – Praha 4 – Modřany, Polárium Arktika – Lázně Teplice nad Bečvou, Kryocentrum – Liberec, Jablonec nad Nisou. Tedy aspoň o těchto je možné najít nějaké informace…Jinak na plánovanou proceduru je dobré domluvit se 1–2 týdny předem.

 • hmm PeTeR 11.12.2008 14:11:12

  Já bych do toho šel, ale mám teda strach… páč je mi zimu i při –5´C, tak vám nevím!

 • kde a za kolik? Nogard 11.12.2008 11:19:37

  Saunu najdem dneska v podstatě skoro u každého bazénu, ale kde to polárium? A kolik to stojí? Je to jen jako léčebná metoda „na předpis“ nebo se tam může běžně zajít?


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku