Moře jako léčitel

Léto je v plném proudu a i vy možná v nejbližších dnech vyrážíte někam za exotikou, šumícím mořem a prosluněnou pláží. Věděli jste ale, že moře zdaleka není jen o zábavě a odpočinku?

Moře je především ozdravná záležitost. Slaná mořská voda a vzduch, to je dokonalá léčebná kombinace. Nám Čechům a Evropanům nejvíc vyhovuje a zároveň prospívá Jaderské moře, stejně přínosný ozdravný pobyt si však můžeme dopřát i v Řecku. Výzkum z roku 1984 totiž dokazuje, že tato moře jsou nejslanější a z léčebného hlediska proto i nejúčinnější.

Co obsahuje mořská voda?

Mořská voda obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků, jako je například sodík, draslík, jód, brom, vápník, hořčík či železo. Léčivé účinky mořské soli znali již staří Egypťané, kteří ji používali k hojení otevřených ran. Mořská voda působí na otevřenou ránu antibakteriálně, čímž brání vzniku infekce. Minerály a stopové prvky obsažené v mořské vodě také důkladně vyživují pokožku, urychlují látkovou výměnu a zlepšují krevní oběh. Účinky mořské vody ocení hlavně lidé s chronickými kožními nemocemi, jako je lupénka, atopický ekzém, nebo akné.

Přímořské klima zbavuje příznaků nemocí i na půl roku, nepůsobí však okamžitě!

Slaný a mokrý vzduch také prokazatelně pročišťuje dýchací cesty a napomáhá tak pacientům s dýcháním. V kombinaci se zdravější, odlehčenou stravou, kterou si obvykle na dovolené rádi dopřejeme, odpočinkem, dny strávenými v úplné absenci stresu a aktivním odpočinkem, např. v rámci vodních sportů či plážových her, je pobyt u moře pozitivní po všech stránkách. Pokud jde o skutečně léčivé účinky mořského klimatu, nečekejte však zázraky, jedete-li na dovolenou k moři třeba jen na týden. Mořské klima začíná ozdravně působit až zhruba po dvanácti dnech pobytu, po této době začne například uvolňovat dýchací cesty. Doporučuje se tak strávit u moře za účelem ozdravného působení zhruba tři týdny, což však bohužel není, zvláště pak pro rodiny s dětmi, levná záležitost.

Jeďte si k moři pro svou dávku zdraví, duševní očisty i omlazení

Mořské bahno je plné hořčíku a vápníku, takové zábaly zmírňují svalové napětí a bolesti svalů i kloubů. Zároveň zjemňují a čistí pokožku a posilují citlivé a poškozené vlasy. Právě díky vysokému obsahu soli ve vodě a ovzduší je mořské klima skvělý lék na žaludeční vředy, ale také na vysoký krevní tlak. Endokrinologové tvrdí, že velké množství selenu a jodu v mořské vodě dokáže srovnat a harmonizovat funkci štítné žlázy. U moře vám nehrozí ani běžné mykózy spojené s letním koupáním. Naopak se vám v něm může zánět vyléčit, stejně jako opakované infekce močových cest. Zkrátka a dobře, aktivity spojené s pobytem u moře vám dodají energii, pomůžou zhubnout a celkově vás vrátí do pohody. Takže začněte balit kufry!

Zdroj: metodaeft.cz, ordinace.cz, prozeny.blesk.cz

Foto: Pixabay.com

Moře jako léčitel patří do témat

Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde
  • Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

  • Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku