zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Moře jako léčitel

Veronika Tůmová
09.08.2017

Léto je v plném proudu a i vy možná v nejbližších dnech vyrážíte někam za exotikou, šumícím mořem a prosluněnou pláží. Věděli jste ale, že moře zdaleka není jen o zábavě a odpočinku?

Moře je především ozdravná záležitost. Slaná mořská voda a vzduch, to je dokonalá léčebná kombinace. Nám Čechům a Evropanům nejvíc vyhovuje a zároveň prospívá Jaderské moře, stejně přínosný ozdravný pobyt si však můžeme dopřát i v Řecku. Výzkum z roku 1984 totiž dokazuje, že tato moře jsou nejslanější a z léčebného hlediska proto i nejúčinnější.

Co obsahuje mořská voda?

Mořská voda obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků, jako je například sodík, draslík, jód, brom, vápník, hořčík či železo. Léčivé účinky mořské soli znali již staří Egypťané, kteří ji používali k hojení otevřených ran. Mořská voda působí na otevřenou ránu antibakteriálně, čímž brání vzniku infekce. Minerály a stopové prvky obsažené v mořské vodě také důkladně vyživují pokožku, urychlují látkovou výměnu a zlepšují krevní oběh. Účinky mořské vody ocení hlavně lidé s chronickými kožními nemocemi, jako je lupénka, atopický ekzém, nebo akné.

Přímořské klima zbavuje příznaků nemocí i na půl roku, nepůsobí však okamžitě!

Slaný a mokrý vzduch také prokazatelně pročišťuje dýchací cesty a napomáhá tak pacientům s dýcháním. V kombinaci se zdravější, odlehčenou stravou, kterou si obvykle na dovolené rádi dopřejeme, odpočinkem, dny strávenými v úplné absenci stresu a aktivním odpočinkem, např. v rámci vodních sportů či plážových her, je pobyt u moře pozitivní po všech stránkách. Pokud jde o skutečně léčivé účinky mořského klimatu, nečekejte však zázraky, jedete-li na dovolenou k moři třeba jen na týden. Mořské klima začíná ozdravně působit až zhruba po dvanácti dnech pobytu, po této době začne například uvolňovat dýchací cesty. Doporučuje se tak strávit u moře za účelem ozdravného působení zhruba tři týdny, což však bohužel není, zvláště pak pro rodiny s dětmi, levná záležitost.

Jeďte si k moři pro svou dávku zdraví, duševní očisty i omlazení

Mořské bahno je plné hořčíku a vápníku, takové zábaly zmírňují svalové napětí a bolesti svalů i kloubů. Zároveň zjemňují a čistí pokožku a posilují citlivé a poškozené vlasy. Právě díky vysokému obsahu soli ve vodě a ovzduší je mořské klima skvělý lék na žaludeční vředy, ale také na vysoký krevní tlak. Endokrinologové tvrdí, že velké množství selenu a jodu v mořské vodě dokáže srovnat a harmonizovat funkci štítné žlázy. U moře vám nehrozí ani běžné mykózy spojené s letním koupáním. Naopak se vám v něm může zánět vyléčit, stejně jako opakované infekce močových cest. Zkrátka a dobře, aktivity spojené s pobytem u moře vám dodají energii, pomůžou zhubnout a celkově vás vrátí do pohody. Takže začněte balit kufry!

Zdroj: metodaeft.cz, ordinace.cz, prozeny.blesk.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Plísně na nohou po návštěvách bazénů
Nečekaná letní angína - může být horší než v zimě?

Další články