Léčivé účinky soli - koupele a masáže pro zahřátí

Sůl zahřívá, uvolňuje ztuhlé svaly, zjemňuje kůži a umí odplavit stres a napětí, pomáhá také při chřipce a prochladnutí. Účinky soli jsou často opomíjené, pojďme si dnes říci o relaxačních a léčebných možnostech soli v domácích podmínkách.

Sůl proti napětí a stresu

Koupel se solí je od dávna výborná pro zklidnění a očistu organismu, pečuje o suchou i mastnou pokožku. Stačí si připravit běžnou koupel a do vody vsypat 1 kg soli, a to nejlépe hrubozrnné mořské soli. Do této lázně se naložíme asi na 30 minut a relaxujeme. Sůl příjemně uvolní tělo i mysl, solnou koupelí odplavíme stres a napětí, bude se nám lépe usínat.

Proti chřipce solnou košilí

Víte, co je tzv. "solná košile"? Procedura pro perfektní detox, která dokáže zmírnit vysoké teploty a skvěle účinkuje také při boji s chřipkou a nachlazením. Bavlněné tričko nebo košili namočíme do vlažného pětiprocentního roztoku solanky (100 g soli na 2 l vody), vyždímáme a oblékneme. Na "solnou košili" ještě oblékneme teplý svetr a zalezeme pod peřinu. Takto necháme působit alespoň hodinu, ale klidně i celou noc, pokud to vydržíme.

Trápí vás studené nohy? Sáhněte po soli!

Trápí-li vás studené nohy a bolavé klouby, lze si připravit mokrou lázeň pro končetiny. Účinek "solných ponožek" je velmi podobný. Čisté bavlněné ponožky namočíme do solankového roztoku, vyždímeme a oblékneme na nohy. Na to dáme suché teplé ponožky a nohy zabalíme do ručníku. Necháme působit 30 - 60 minut.

Suchá solná lázeň při prochladnutí

Prochladli jste při zimní procházce? Vyzkoušejte suchou solnou lázeň pro zahřátí. 4 kg soli vsypeme na plech a v troubě při 45 - 50 °C ohřejeme. Potom sůl nasypeme do do kbelíku či lavoru, ponoříme nohy (sůl by měla sahat po kotníky) a takto vydržíme až 20 minut. Solná suchá lázeň prohřeje celé tělo. Sůl ale můžeme rozpustit i v horké vodě, v solné lázni necháme nohy ponořené také až 20 minut, poté je neotíráme, ale necháme volně oschnout. Solná lázeň neježe krásně prohřeje, působí také pro klidný a hluboký spánek.

Použití soli při masážích a koupelích

Očistné účinky má i sprcha se solí. Po osprchování vetřeme do kůže sůl a necháme 5 minut působit, poté se znovu osprchujeme teplou vodou a pokožku jemně osušíme.

Výrazně pozitivní účinky má také masáž solí z Mrtvého moře a olivovým olejem, která se během masáže postupně vstřebává do těla a obsažené minerály pronikají do kůže, sůl zároveň působí jako peeling. Tím dochází k rychlejší obnové buněk, pokožka se vyčistí, prokrví a po solné masáži doslova září.

Domácí relaxační bylinková koupel

Relaxační směs si můžeme namíchat i v klidu domova. Potřebujeme mořskou sůl, sušené voňavé květy nebo bylinky (růže, levandule, měsíček apod.), přidat můžeme i pár kapek éterického oleje. Namíchanou směs promícháme, přidáme do koupele a už jen relaxujeme.

Sůl a její pozitivní účinky samozřejmě známe také v podobě pobytů v solné jeskyni a solných lampiček. Léčivé účinky je třeba připomínat a sůl zařazovat do relaxačních procedur zejména v zimním období, kdy každé zahřátí tělo ocení.

Haloterapie - léčba solí aneb ozdravé kúry v solných jeskyních

Foto: Pixabay.com

Léčivé účinky soli - koupele a masáže pro zahřátí patří do témat
 • Léčení solí Karolina 10.02.2017 21:41:32

  Bolí mě patní ostruhy, proto mi bylo mi doporučeno dát chodidla do hodně teplé soli.
  Pomůže to?
  Děkuji.

  • Re: Léčení solí Jirka 17.02.2017 12:26:11

   Mám stejné problémy a žádné alternativy nezabírají!!! Navštívit lékaře ortopedie a nechat si napsat ultrazvuk a souběžně vložky do bot na míru s výřezem na patě. Po ultrazvuku asi 10 ti sezeních na jednu patu vyčkat asi měsíc, kdy dojde k výraznému zlepšení. Hlavně je neužívat žádné doplňky stravy obsahující vápník a také dodržovat pitný režim. Tyto rady jsem dostal od ortopéda a vše pomohlo. Nemám problém. Vložky nosit stále. Hradí je ZP a asi 2 stovky se doplácí.

  • Re: Léčení solí Míša 11.02.2017 15:55:45

   S tímto bohužel nemám zkušenost, ale za pokus nic nedáte. Jediné co bych nedoporučovala, používat solnou léčbu na otevřené rány. Na patní ostruhy jsem slyšela o účinku nastrouhaných brambor - přiložit na místo, zabalit a každou noc po dobu 14 dní nechat působit.


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku