zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Kryoterapie - vyzkoušejte osvěžení a ozdravení organismu silou extrémního mrazu!

Veronika Tůmová
15.06.2017

Chodíte rádi do sauny, rádi si užíváte koupele v termální vodě, zkrátka nedáte dopustit na jakékoliv wellness procedury, které vás vždy příjemně zahřejí? A co to jednou zkusit úplně naopak? Léto nás láká k osvěžení a své tělo tak můžete pro změnu vystavit spíše ochlazovacím léčebným procedurám. Jakým? Co takhle zažít wellness terapii, která pracuje s pravým opakem horka, tedy extrémním mrazem?

Co je kryoterapie?

Kryoterapie je, laicky řečeno, léčba chladem. Tato metoda je moderní a efektivnější alternativou ledových obkladů či potápění se do studené vody. Její počátek se datuje do roku 1978, kdy se v Japonsku začala používat k léčbě revmatické artritidy. A jak tato procedura vlastně probíhá? Do speciální kryokomory vstupujete zhruba na tři minuty. Kryokomora je ochlazovaná tekutým dusíkem a teplota lidské kůže tu klesá na 2 až 10 °C. Tělesná teplota se však tímto nemění, a tak nehrozí žádné nebezpečí. Před vstupem do samotné kryokomory, kde je teplota okolo -110 až -140 stupňů Celsia, vstoupíte nejprve do jakési předkomory, kde se teplota pohybuje okolo -50 stupňů Celsia a je třeba zde vydržet asi 40 sekund. V samotné kryokomoře pak setrváte od jedné do tří minut a po celou dobu jste přes prosklené stěny boxu pod dohledem specialisty.

Co může dát organismu terapie extrémním chladem?

Pobyt v extrémním chladu působí analgeticky a tvořící se hormony adrenalin a kortizol účinkují antistresově. Buňky se chladem smršťují a tuk je z nich vytlačen. Extrémní chlad v komoře v lidském těle okamžitě spustí reakci, při níž organismus začne rychle produkovat mnoho prospěšných látek: adrenalin, kortikoidy, noradrenalin, endorfiny a u mužů i testosteron. Aby se tělesná teplota udržela, krev se centralizuje k důležitým orgánům a obohacuje se o kyslík, enzymy a důležité živiny. Po skončení terapie se obohacená krev rychle vrací zpět do končetin i k povrchu těla a dostavuje se pocit tepla a lehkého svrbění.

Kryoterapie odbourá stres, uvolní svaly a zlepší náladu

Kryoterapie je velmi moderní a populární i mezi vrcholovými sportovci, zejména díky rychlým regeneračním účinkům pro svaly, účinná je ovšem i při svalové nebo kloubové bolesti, při kožních obtížích, pro urychlení hojení pooperačních ran, ale třeba i při astmatu. Kryoterapie může být aplikována lokálně nebo celkově, při lokální aplikaci je chlad zaměřen pouze na určitou oblast těla. Uvolněné endorfiny zlepšují náladu, odbourávají stres a navozují celkový pocit tělesné síly a duševní pohody. Pobyt v kryokomoře dokonce pomáhá i esteticky, je prospěšný při boji s celulitidou – chlad smršťuje buňky a vytlačuje z nich nashromážděný tuk. Pro dlouhodobé výsledky se však doporučuje nejméně 6 až 10 návštěv kryokomory v co nejkratším intervalu (nejlépe denně).

Před vstupem do kryocentra

Před využitím kryoterapie v některém ze specializovaných center vás obvykle požádají o vyplnění dotazníku, kde uvedete vše o svém aktuálním zdravotním stavu. Někdy cena za kryoterapii zahrnuje i vstupní lékařskou prohlídku a posudek odborníka. Pokud lékař či specialista dojde k závěru, že pro vás tato terapie není z nějakého důvodu vhodná, může vám navrhnout využití lokální kryoterapie. I tato forma chladící terapie má samozřejmě své velké přednosti a ozdravné účinky.

Terapie chladem v dávné historii

Chladová terapie byla využívána už v dobách našich dávných předků. Princip pokládání ledu a studených obkladů na poranění se využíval již v antickém Římě či starém Egyptě. Ledové celotělové zábaly úspěšně propagoval v 19. století i známý léčitel Vincenz Priessnitz.

Kryoterapie není pro každého!

Terapie extrémní silou mrazu nemusí samozřejmě vyhovovat všem a jsou i jedinci, kterým se její využití důrazně nedoporučuje. Jsou to především lidé se závislostí na alkoholu a drogách, osoby trpící klaustrofobií, těžkou alergií na chlad, extrémně vysokým nebo neléčeným krevním tlakem, lidé s akutním onemocněním srdce, s nádorovým onemocněním, lidé se záněty žil a tepen, chudokrevní, nebo ti, kteří v poslední době prodělali vážnou chorobu. Kryoterapie se z důvodů maximální opatrnosti nedoporučuje ani ženám v těhotenství.

Zdroj: Aqualand Moravia, Wikipedie, Polarium – beskydské rehabilitační centrum

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Znáte pravé jméno pampelišky? Smetanka lékařská!
Triky a metody k udržení dětské pozornosti při výkladu ve škole

Další články

Ručníky a lůžkoviny - víte, jak často je prát?
Alergie

Ručníky a lůžkoviny - víte, jak často je prát?

30.05.2017

Všichni používáme ve svých domácnostech textilie, tedy kromě našeho osobního prádla a oblečení také ložní prádlo, deky, kuchyňské utěrky, ručníky apod. Jak dokonalou líhní jsou tyt ...