Kryoterapie - vyzkoušejte osvěžení a ozdravení organismu silou extrémního mrazu!

Chodíte rádi do sauny, rádi si užíváte koupele v termální vodě, zkrátka nedáte dopustit na jakékoliv wellness procedury, které vás vždy příjemně zahřejí? A co to jednou zkusit úplně naopak? Léto nás láká k osvěžení a své tělo tak můžete pro změnu vystavit spíše ochlazovacím léčebným procedurám. Jakým? Co takhle zažít wellness terapii, která pracuje s pravým opakem horka, tedy extrémním mrazem?

Co je kryoterapie?

Kryoterapie je, laicky řečeno, léčba chladem. Tato metoda je moderní a efektivnější alternativou ledových obkladů či potápění se do studené vody. Její počátek se datuje do roku 1978, kdy se v Japonsku začala používat k léčbě revmatické artritidy. A jak tato procedura vlastně probíhá? Do speciální kryokomory vstupujete zhruba na tři minuty. Kryokomora je ochlazovaná tekutým dusíkem a teplota lidské kůže tu klesá na 2 až 10 °C. Tělesná teplota se však tímto nemění, a tak nehrozí žádné nebezpečí. Před vstupem do samotné kryokomory, kde je teplota okolo -110 až -140 stupňů Celsia, vstoupíte nejprve do jakési předkomory, kde se teplota pohybuje okolo -50 stupňů Celsia a je třeba zde vydržet asi 40 sekund. V samotné kryokomoře pak setrváte od jedné do tří minut a po celou dobu jste přes prosklené stěny boxu pod dohledem specialisty.

Co může dát organismu terapie extrémním chladem?

Pobyt v extrémním chladu působí analgeticky a tvořící se hormony adrenalin a kortizol účinkují antistresově. Buňky se chladem smršťují a tuk je z nich vytlačen. Extrémní chlad v komoře v lidském těle okamžitě spustí reakci, při níž organismus začne rychle produkovat mnoho prospěšných látek: adrenalin, kortikoidy, noradrenalin, endorfiny a u mužů i testosteron. Aby se tělesná teplota udržela, krev se centralizuje k důležitým orgánům a obohacuje se o kyslík, enzymy a důležité živiny. Po skončení terapie se obohacená krev rychle vrací zpět do končetin i k povrchu těla a dostavuje se pocit tepla a lehkého svrbění.

Kryoterapie odbourá stres, uvolní svaly a zlepší náladu

Kryoterapie je velmi moderní a populární i mezi vrcholovými sportovci, zejména díky rychlým regeneračním účinkům pro svaly, účinná je ovšem i při svalové nebo kloubové bolesti, při kožních obtížích, pro urychlení hojení pooperačních ran, ale třeba i při astmatu. Kryoterapie může být aplikována lokálně nebo celkově, při lokální aplikaci je chlad zaměřen pouze na určitou oblast těla. Uvolněné endorfiny zlepšují náladu, odbourávají stres a navozují celkový pocit tělesné síly a duševní pohody. Pobyt v kryokomoře dokonce pomáhá i esteticky, je prospěšný při boji s celulitidou – chlad smršťuje buňky a vytlačuje z nich nashromážděný tuk. Pro dlouhodobé výsledky se však doporučuje nejméně 6 až 10 návštěv kryokomory v co nejkratším intervalu (nejlépe denně).

Před vstupem do kryocentra

Před využitím kryoterapie v některém ze specializovaných center vás obvykle požádají o vyplnění dotazníku, kde uvedete vše o svém aktuálním zdravotním stavu. Někdy cena za kryoterapii zahrnuje i vstupní lékařskou prohlídku a posudek odborníka. Pokud lékař či specialista dojde k závěru, že pro vás tato terapie není z nějakého důvodu vhodná, může vám navrhnout využití lokální kryoterapie. I tato forma chladící terapie má samozřejmě své velké přednosti a ozdravné účinky.

Terapie chladem v dávné historii

Chladová terapie byla využívána už v dobách našich dávných předků. Princip pokládání ledu a studených obkladů na poranění se využíval již v antickém Římě či starém Egyptě. Ledové celotělové zábaly úspěšně propagoval v 19. století i známý léčitel Vincenz Priessnitz.

Kryoterapie není pro každého!

Terapie extrémní silou mrazu nemusí samozřejmě vyhovovat všem a jsou i jedinci, kterým se její využití důrazně nedoporučuje. Jsou to především lidé se závislostí na alkoholu a drogách, osoby trpící klaustrofobií, těžkou alergií na chlad, extrémně vysokým nebo neléčeným krevním tlakem, lidé s akutním onemocněním srdce, s nádorovým onemocněním, lidé se záněty žil a tepen, chudokrevní, nebo ti, kteří v poslední době prodělali vážnou chorobu. Kryoterapie se z důvodů maximální opatrnosti nedoporučuje ani ženám v těhotenství.

Zdroj: Aqualand Moravia, Wikipedie, Polarium – beskydské rehabilitační centrum

Foto: Pixabay.com

Kryoterapie - vyzkoušejte osvěžení a ozdravení organismu silou extrémního mrazu! patří do témat
  • Daan Sophia 04.01.2018 01:46:29

    FINANCIAL BREAKTHROUGH

    Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku