Co se skrývá v opalovacích krémech? A jak vybrat ten správný?

Při výběru opalovacího přípravku je třeba zaměřit se na jeho složení. Až 84 % těchto výrobků obsahuje rakovinotvorné látky. Jistá opatrnost je na místě i v případě označení výrobku jako přírodní. Může se stát, že jej do této kategorie zařadí prodávající, ačkoliv to není tak úplně pravda.

Opalovací krémy bez chemických filtrů

Další položkou, na kterou bychom se měli při výběru opalovacího krému zaměřit, je správný UV filtr. UV filtr je buď chemický, nebo minerální. Chemické filtry brání tvorbě vitamínu D. Minerální UV filtr nemá vedlejší účinky. Sáhnout by po něm měli především lidé s alergií, citlivou pokožkou, těhotné ženy a děti. Nejčastěji se využívá oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Oxid titaničitý chrání před UVB a částečně i UVA zářením. Oxid zinečnatý je dražší, ale chrání před celým spektrem UVB i UVA paprskům.

Nanočástice - ano, nebo ne?

Minerální opalovací krém by neměl obsahovat nanočástice, ale mikročástice. Mikročástice se totiž na rozdíl od nanočástic do pokožky nevstřebají.

Opalování a nedostatek vitamínu D

Pro náš organismus je sluneční záření v rozumné míře prospěšné. Přílišná ochrana před sebemenším pobytem na slunci a nepřetržité používání prostředků s vysokým SPF může mít za následek nedostatek vitamínu D. 90 % tohoto vitamínu se vstřebává do těla působením slunečního záření.

Nedostatek vitamínu D způsobuje osteoporózu, srdeční selhání, u diabetiků rezistenci tkání vůči inzulinu, u dětí způsobuje křivici a je dáván do souvislosti se vznikem rakoviny. Přitom rakovinovému onemocnění dokáže zabránit až 50 - 80% případů. Podle výzkumů až 70 % bělochů a 97 % černochů v Severní Americe trpí jeho nedostatkem.

Abychom pokryli denní potřebu vitamínu D, měli bychom se co nejčastěji vystavit slunečním paprskům, ovšem v rozumné míře , také bychom neměli zbytečně používat přípravky s vysokým SPF.

Jakým složkám se v opalovacích krémech vyhnout?

Některé chemické látky nacházející se v opalovacích přípravcích způsobují alergické reakce, hormonální poruchy, uvolňují volné radikály a poškozují kůži, kterou mají chránit. Jedná se o tyto látky:

Methylparaben

Nachází se mezi 20 nejznámějšími alergeny. Je dáván do souvislosti se vznikem pigmentových skvrn a s rakovinou prsu.

Oxybenzone

Syntetický UV filtr je karcinogenní látka způsobující i hormonální poruchy.

Butyl-Methdiebenzoylmethane

Chrání pokožku před slunečním zářením, ale zároveň je velmi častým alergenem.

Octinoxate

Chrání pokožku před slunečním zářením a pomáhá hojit jizvy. Avšak může poškodit DNA, způsobuje sluneční a kožní alergii.

Retinylpalmitate

Karcinogenní látka.

Octyl-methoxycinnamate

Vyvolává alergie, podráždění pokožky, urychluje stárnutí pleti.

Ctyl dimethyl paba

Vyskytuje se takřka ve všech levnějších opalovacích přípravcích. Může způsobit alergickou reakci.

Benzophenone 2 (BP2)

Snižuje funkci štítné žlázy.

Jaké by mělo být složení opalovacích krémů?

Zjednodušeně lze říci, že čím méně látek najdeme ve složení výrobku, tím lépe. Přednost bychom měli dát výrobkům minerálním látkám – oxidu zinečnatému a oxidu titaničitému bez nanočástic.

Zdroj: www.jakbytfit.czwww.detoxchutne.cz

Foto: Pixabay.com

Co se skrývá v opalovacích krémech? A jak vybrat ten správný? patří do témat
  • Daan Sophia 04.01.2018 01:46:41

    FINANCIAL BREAKTHROUGH

    Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks


Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku