Chůze jako antidepresivum

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Chůze je náš nejpřirozenější pohyb, který bereme jako samozřejmost a nepovažujeme ho za nijak zvlášť důležitý pro naše zdraví. Ve skutečnosti je však pro nás docela obyčejná chůze mnohem větším přínosem než jednou za čas návštěva posilovny!

Nepotřebujeme k ní žádné sportovní náčiní, ani nemusíme kupovat permanentku. Přitom zdravě protáhneme a rozpohybujeme celé tělo a většinu svalů, okysličíme mozek, který tak zbavíme škodlivin, uchráníme se od pocitů deprese a odbouráme stres.

Máte starosti? Jděte na procházku!

Chůze snižuje krevní tlak, ale i cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním chorobám a dokonce i řídnutí kostí. Pravidelnou chůzí můžete dosáhnout snížení rizika vzniku infarktu myokardu i mozkové mrtvice.

Chůze vás zbaví psychické únavy, pocitů sklíčenosti a deprese. Je to jeden z nejlepších způsobů zdravé relaxace, odreagování se a odpočinku.

Pěšky do přírody

Zvykli jsme si na jízdu autem či jinými dopravními prostředky, ať už je cíl naší cesty jakkoliv vzdálený. V letních měsících se pokoušíme ulevit svědomí a udělat něco málo pro své zdraví občasnou jízdou na kole, většinu roku však podléháme zaběhnutému zvyku a také, to si přiznejme, lenosti. Chodit pěšky přitom nestojí nic, jen trochu odhodlání.

Za hezkého počasí, v jakémkoliv ročním období, vyražte na procházku do přírody. Můžete zvolit i obtížnější terén, popř. měřit délku kroků. Posílíte tak svaly na nohou, ale i svalstvo páteřní. Vy sami pak pocítíte značné uvolnění, příval energie, dobrou náladu a uspokojivý pocit ze zdravé, fyzické únavy.

Správná technika zdravé chůze

Efektivnost zdravé chůze závisí na správném držení těla, stejně jako při cvičení. Plynulost chůze pak vychází ze stejně dlouhých kroků. Hlavu držíme vzpřímeně, hýžďové a břišní svaly jsou stažené, abychom zabránili zbytečnému prohnutí v bederní oblasti. Ruce jsou volně podél těla. Během chůze se snažíme také zhluboka a pravidelně dýchat.

Při procházkách v přírodě je nanejvýš důležité vnímat okolí a pozitivní odraz klidu a krásy prostředí, ve kterém se nacházíme. Jedině tak si z každé procházky odneseme ten pravý požitek a zároveň svou denní dávku zdraví.

Pro zajímavost uvádíme srovnání rozsahu výdeje energie při chůzi s jiným pohybem. Třicetiminutová svižná chůze se dá srovnat s těmito aktivitami:

 • patnáctiminutový výstup do schodů
 • patnáctiminutové odhrnování sněhu
 • půlhodina věnovaná zahradničení
 • hodinový úklid (mytí oken či podlah, luxování)
Chůze jako antidepresivum patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Relaxace a wellness patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Relaxace a wellness

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku